Z czego wykonywane są materace przeciwodleżynowe?
Odleżyny to niewątpliwie uciążliwy i bolesny problem dla osób, które są długotrwale unieruchomione. Już po kilku dniach leżenia bez częstych zmian pozycji, mogą pojawić się zmiany odleżynowe. Aby im zapobiegać, stosuje się materace przeciwodleżynowe.
Pneumatyczne materace przeciwodleżynowe
Obecnie na rynku można spotkać trzy główne rodzaje materaców: pneumatyczne bąbelkowe i rurowe oraz piankowe zwykłe. Pneumatyczne materace przeciwodleżynowe wykonuje się z bezpiecznych dla człowieka tworzyw sztucznych PCV, poliamidu czy poliuretanu. Materace bąbelkowe zbudowane są z małych, położonych jedna obok drugiej komór, wypełnianych wtłaczanym tam powietrzem, którego ciśnienie reguluje specjalna pompa. Dzięki możliwości zmiany ciśnienia w różnych strefach materaca, tkanka chorego „pracuje”, a nie bezwiednie przylega do powierzchni materaca.
Rurowe materace przeciwodleżynowe mają podobną zasadę działania co bąbelkowe, z tym że tutaj zamiast komór w formie bąbli, występują podłużne, równolegle ułożone komory, przypominające rury. Również w tym przypadku występuje zmiennociśnieniowe wtłaczanie powietrza do komór w określonych cyklach. Często komory rurowe wyposaża się w mikrowentylację, co wspomaga ukrwienie i dotlenienie tkanek chorego. Istnieje także możliwość usunięcia określonej rurki, dzięki czemu nacisk na ciało w tym miejscu zostaje zredukowany.
Piankowe materace przeciwodleżynowe
Ten rodzaj materaców wykonuje się z wysoce sprężystej pianki poliuretanowej o różnym stopniu twardości. Jego powierzchnię formuje się w kształty, przypominające fale, gofra czy kolce (ostrosłupy). Zadaniem piankowych materaców jest rozłożenie nacisku tkanek na powierzchnię materaca, która dopasowuje się do kształtu ciała pacjenta. Nie stosuje się w nich systemu zmiennociśnieniowego powietrza.