Łóżko rehabilitacyjne jako pomoc w domowej opiece nad chorym
Opieka nad osobą starszą, niepełnosprawną lub wracającą do zdrowia po wypadku nie zawsze jest łatwa. Większość polskich domów nie jest przystosowana do pielęgnacji osoby leżącej – zwykłe łóżka utrudniają dostęp do podopiecznego, jego karmienie i mycie. Nic więc dziwnego, że rodziny osób z trwałym ograniczeniem ruchu często decydują się na zakup specjalistycznego łóżka rehabilitacyjnego.
Charakterystyka łóżek rehabilitacyjnych
Specjalistyczne łóżka rehabilitacyjne funkcjonalnością przypominają te, które znamy ze szpitali. Umożliwiają one stosunkowo łatwą regulację zagłówka, dzięki czemu podopiecznego można komfortowo nakarmić, czy po prostu zmienić mu pozycję na dogodniejszą. Niektóre łóżka mają jeszcze więcej możliwości ustawień pozycji ciała osoby niepełnosprawnej – to bardzo przydatne zwłaszcza w profilaktyce przeciwodleżynowej. Łóżko rehabilitacyjne wyposażone jest w koła, dzięki którym podopiecznego łatwiej przetransportować np. do łazienki oraz w barierki, które zapobiegają jego zsunięciu się. Barierki, jak i dołączone do łóżka drabinki czy wysięgniki mogą pomóc osobom częściowo unieruchomionym w samodzielnym wstawaniu, zmianach pozycji, czy ćwiczeniach.
Wybór odpowiedniego łóżka ortopedycznego
Kupując łóżko dla osoby, która znajduje się pod Twoją opieką, postaraj się wybrać model najlepiej spełniający jej indywidualne wymagania. Dla pacjentów, którzy mają duży problem z poruszaniem się, dobrym wyborem może okazać się łóżko sterowane pilotem. W tym wypadku warto też zdecydować się na wysokiej jakości materac przeciwodleżynowy. Z kolei rehabilitanci, którzy jak najszybciej chcą stanąć na nogi, doceniają łóżka z dużą ilością drabinek i wysięgników, dających im względną samodzielność.