Jak działa orteza?
Zadaniem ortezy jest utrzymanie danego stawu w stabilnej, nieruchomej pozycji. Tego typu sprzęt rehabilitacyjny działa podobnie do gipsu, jednak w przeciwieństwie do niego ułatwia pacjentowi poruszanie się (nie zawsze więc może go zastąpić). Ortezy dostępne są w zasadzie na wszystkie najczęściej kontuzjowane stawy, w tym na staw kolanowy, skokowy, łokciowy, nadgarstek itd. Co jeszcze warto o nich wiedzieć?
Kiedy stosuje się ortezę?
Ortezy zazwyczaj są zalecane przez lekarzy pacjentom po urazach. Jednak na co dzień korzysta z nich również wiele pacjentów, którzy tego typu sprzęt ortopedyczny noszą profilaktycznie (np. sportowcy na treningach) lub celem korekty budowy stawu. Wybór ortezy i konieczność jej noszenia zawsze należy skonsultować z lekarzem. Źle dobrana orteza, zamiast pomóc, może pogłębić uraz, a nawet spowodować kolejne. Ortezy najprościej podzielić na sztywne, półsztywne i miękkie. Ortezy sztywne znacząco odciążają staw, więzadła, mięśnie i łąkotki i zazwyczaj ich noszenie zalecane jest po ciężkich urazach i operacjach. Ortezy półsztywne zazwyczaj stosowane są profilaktycznie, aby dana kontuzja się nie odnowiła. Z kolei ortezy miękkie (elastyczne) nie posiadają wzmocnień. Chętnie korzystają z nich sportowcy, by chronić stawy szczególnie podatne na urazy w uprawianej przez nich dyscyplinie.
Co warto wiedzieć o doborze ortezy?
Ortezę najlepiej jest kupić w wyspecjalizowanym sklepie ortopedycznym, pod okiem fachowca. Trzeba cierpliwie dobrać najlepszy jej rozmiar. Zbyt duża będzie się zsuwała i nie zapewni wsparcia stawom, z kolei zbyt ciasna może uwierać i powodować powstawanie ran. Warto wybrać nowoczesną ortezę z lekkiego, oddychającego i odprowadzającego pot materiału. Dzięki temu pacjent nie będzie odczuwał dyskomfortu związanego z wilgocią na skórze, a co za tym idzie, uniknie odparzeń oraz reakcji alergicznych. Warto też pamiętać, że na zakup ortezy może przysługiwać dofinansowanie z NFZ.