Czym jest nebulizator?
Nebulizator to urządzenie służące do podawania leku w formie aerozolu, często mylone z inhalatorem. Chociaż oba generują leczniczą mgiełkę, to nebulizator odpowiada za to, by substancja lecznicza została rozbita na malutkie cząsteczki. Dlaczego warto wykonywać nebulizacje i komu mogą one pomóc?
Jak działa nebulizator?
Jak już zostało wspomniane, zadaniem nebulizatora jest generowanie aerozolu, w którym znajdują się malutkie cząsteczki leku. Pacjent wdycha lek, który dostaje się bezpośrednio do dróg oddechowych, a nie, jak w przypadku tradycyjnych tabletek, do żołądka. W zależności od tego, jak małe cząstki udaje się uzyskać, trafiają one odpowiednio do:
- nosa i gardła (powyżej 8 µm),
- dużych oskrzeli i tchawicy (5 µm-8 µm),
- oskrzeli i oskrzelików (2 µm-5 µm)
- pęcherzyków płucnych (0,5 µm-3 µm).
Nebulizatory pracują w trybie ciągłym, pacjent nie musi więc koordynować wdechu z momentem podania aerozolu, jak w przypadku inhalatora (chociaż często nazwy urządzeń używane są zamiennie). Z tego powodu nebulizacja to wygodny i bezpieczny sposób na podawanie leków np. małym dzieciom.
Kto powinien regularnie korzystać z nebulizatora?
Nebulizacje zalecane są szczególnie osobom cierpiącym z powodu chorób układu oddechowego: astmatykom, pacjentom z POChP i mukowiscydozą. Nebulizatory chętnie kupują też alergicy, którym urządzenia pomagają przetrwać sezon pylenia drzew.
Zasadniczo nebulizator powinien znaleźć się w każdym domu, podobnie jak termometr czy leki na zbicie gorączki. Urządzenia można używać z solą fizjologiczną w sezonie jesiennym, gdy domownikom doskwierają choroby i przeziębienia. Nebulizacja pomaga zwalczyć uciążliwy katar. Wdychanie mgiełki z solą fizjologiczną jest też pomocne w leczeniu suchego kaszlu, a z odpowiednim lekiem – kaszlu mokrego. Z nebulizatora nie powinny jednak korzystać osoby borykające się z ciężką wydolnością serca, krwotokami z dróg oddechowych oraz ich przewlekłymi chorobami (np. nowotworem czy gruźlicą).